Skrytou koalici s KSČM nechystáme

 Skrytou koalici s KSČM nechystáme

Dovolte nám alespoň stručně reagovat na skutečnost, že do schránek občanů města je ve formě letáku roznášen text „Poprvé od revoluce KDU-ČSL ruku v ruce s komunisty“. Upozorňuje se v něm, že na radnici má prý jít dokonce o koordinovanou akci lidoveckých zastupitelů s cílem udržovat předsedu klubu Libora Kovala v placené funkci předsedy finančního výboru zastupitelstva.


 

 Na rozdíl od neúnavných kritiků všeho za každou cenu si nemyslíme, že finanční výbor a jeho předseda nejsou zapotřebí. Dnes i dříve tento výbor zastupitelstva a jeho předseda existovali, jejich zakotvení vyplývalo a stále vyplývá z legislativy, stejně jako odměna všech členů výboru včetně jeho předsedy. Výbory zastupitelstva (a výbor finanční nevyjímaje) mají navíc významnou roli ve fungování obecní samosprávy, a to včetně funkce kontrolní, neboť jsou v nich například na rozdíl od rady města přítomni i zástupci opozice.

Jak se vůbec někdo může předsedou finančního výboru stát? Tak nejdříve musí kandidovat a pak může být i zvolen, ovšem k tomu bude potřebovat nejméně nadpoloviční většinu hlasů všech zastupitelů. Což v případě frýdecko-místeckého zastupitelstva představuje nejméně 22 hlasů. A kdopak Libora Kovala do funkce předsedy finančního výboru před přibližně půlrokem vlastně zvolil? Dle dostupných údajů z webu města se jednalo o následující počty hlasů zastupitelů:

          ANO2011:   13;           ČSSD:   10;          KDU-ČSL:   2;        KSČM:   0;       Naše město FM:   0.

Je tedy zřejmé, že předseda finančního výboru získal ke svému zvolení dostatek hlasů mimo KSČM.

*  *  *

Na zasedání zastupitelstva města letos v červnu pak byly Liboru Kovalovi svěřeny další činnosti. V hlasování jej podpořilo celkem 23 zastupitelů, z nichž 21 bylo mimo KSČM. V následné bouřlivé diskuzi avizoval místopředseda Klubu zastupitelů za KDU-ČSL Dr. Přádka, že vzhledem k předchozím usnesením se záležitostí bude muset zabývat Výbor městské organizace KDU-ČSL a s výstupem z projednání budou zastupitelé seznámeni na příštím zasedání zastupitelstva.

Nechceme čtenáře zatěžovat usneseními výboru, která ostatně jen málokoho zajímají. Je však třeba uvést, že se městský výbor KDU-ČSL ve Frýdku-Místku na svém červnovém jednání dne 24. 6. 2015 vzniklé málo stabilní situaci na radnici věnoval a přijal v této věci tzv. svatojánské usnesení. Aktuálně jsme pak byli napadeni výše uvedenými letáky a formulování našeho postoje ke způsobu zvolení Libora Kovala na červnovém zastupitelstvu se tím odsunulo na srpen.

Ještě před zasedáním zastupitelstva města v září bude samozřejmě závěrečné stanovisko městského výboru KDU-ČSL zveřejněno a tím bude dáno k dispozici všem zájemcům.


Nečekejte však, že kvůli politikaření jiných jej začneme tisknout ve formě zbytečných letáků!


Ve Frýdku-Místku, dne 29. 7. 2015         Libor Koval; Miroslav Přádka; Marcel Sikora; Richard Žabka

 

                                                                                                            zastupitelé za KDU-ČSL

 Tisková zpráva ke stažení


 

 

 
Sdílet článek:Přidat k Yahoo Bookmarks Přidat k Facebook Přidat k Delicious Přidat k Twitter Přidat k StumbleUpon Přidat k MySpace Přidat k Google Bookmarks

odkazy jinam

Facebook