Nedávno proběhla podobná otázka i na sociální síti. Anketa, zdá má město koupit Český dům a na své vlastní náklady ho zrekonstruovat. Drtivá většina respondentů byla pro. Nicméně, dle mého názoru, není odpověď na tuto otázku zase tak jednoznačná.

Na straně jedné se jedná o velmi cennou stavbu z roku 1889, která vznikla pod názvem Německý dům. Konaly se zde taneční zábavy, fungovala zde vyhlášená restaurace, po 2. světové válce byl objekt přejmenován na Český dům. Za socialismu byly vlastníkem Beskydské hotely a restaurace, které v 90. létech zanikly a tím pádem Český dům postupně upadal. Dnes je ve velmi žalostném stavu a slouží jako velká reklamní plocha, která dělá našemu městu ostudu. Na druhou stranu je objekt v majetku soukromé ostravské firmy a město nemá dostatečné páky, jak donutit majitele, aby se o svůj majetek začal starat. Již v minulém volebním období proběhla na zastupitelstvu o tomto tématu diskuse. Vlastník nemovitosti nabídl za Český dům 25 milionů, město bylo ochotno dát 10 milionů. Nakonec k dohodě nedošlo. Připusťme tedy možnost, že město v budoucnu dům koupí, za nemalé peníze ho zrekonstruuje, ale co toto může způsobit? Podívejme se na další chátrající budovy – bývalá Moravia banka na Palackého ulici, dům číslo popisné 52 na Zámeckém náměstí, nedávno na seznam přibyla budova bývalého hotelu Centrum.

Může si město dovolit kupovat zchátralé nemovitosti a investovat do nich nemalé finanční prostředky? Další otázkou je pak, co s těmi budovami bude, až je opravíme? Co do nich umístíme? Je třeba si na tyto otázky pečlivě odpovědět, než se do nějaké takové akce pustíme. Je potřeba jednat s majiteli nemovitostí, popřípadě jím poskytnout dotace na opravu. Každopádně si musíme chránit historicky významné budovy v našem městě, ale město nemůže bezhlavě vše zkupovat a rekonstruovat.

Marcel Sikora
Zastupitel KDU-ČSL