Školy v africké Gambii nejsou tak snadno dostupné, jako u nás – děti musejí za výukou kolikrát absolvovat pěšky i patnáct kilometrů. A právě usnadnit jim přístup ke vzdělání, to je ústřední myšlenka projektu Kola pro Afriku, který realizuje stejnojmenná obecně prospěšná společnost. U jejího zrodu stál v roce 2012 kroměřížský dobrodruh a cestovatel Roman Posolda, se svým kamarádem Richardem Gazdou z Ostravy.
„Nejdříve jsem se přidal k organizaci Jole Rider, která posílala kola do Gambie šest let,“ říká Roman Posolda. „Odjeli jsme tam na dva týdny, abychom viděli, jaký prospěch z těch kol děti mají – jestli se kola někde neztrácejí nebo se s nimi neobchoduje. Zjistili jsme, že důsledek, který projekt má, je obrovský. Děti, které nechodily do školy, najednou sedí v lavicích a učí se.“
Rok pracovali na tom, aby po republice vznikala sběrná místa, kam mohou dárci kola dopravit. Po celé republice je jich už osmdesát s tím, že centrální sklad je v Ostravě, kde se kola začala opravovat. Jedním ze sběrných míst je také kancelář KDU-ČSL ve Frýdku-Místku.
„Dosud jsme nasbírali celkem 250 kol,“ uvádí Marcel Sikora, koordinátor projektu Kola pro Afriku ve Frýdu-Místku, „a přiznávám, že tak vysoký počet nás docela překvapil. Původní místnost, určená pro kola, svojí kapacitou nestačila, proto jsme museli vyklidit i další sklepní prostory. Co se týká kvality, na některých kolech dárci sami přijeli, na jiných už bylo vidět, že ve sklepích ležela delší dobu. Kola však nepřiváželi pouze občané Frýdku-Místku, ale i obyvatelé okolních obcí: dokonce dvě kola přivezl dárce až z Krnova.“